Przeczytaj nasz

Blog

Ciekawe artykuły i praktyczne porady dotyczące ciąży, zdrowia i opieki nad maluchami.
01. 08. 2023

Wspólne spanie w łóżku rodziców

Niektórzy rodzice decydują się dzielić łóżko lub inne miejsce do spania ze swoimi dziećmi (tzw. co-sleeping). Przeczytaj nasze porady dotyczące bezpiecznego spania z dziećmi.

Aby zmniejszyć ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS), najbezpieczniejszym miejscem do spania dla dziecka jest jego własne łóżeczko. Wiemy jednak, że wielu rodziców śpi we wspólnym łóżku, czy tego chcą, czy nie. Niezależnie od tego, gdzie planujesz spać z dzieckiem, zalecamy, aby Twoje łóżko było bezpieczniejszym miejscem dla dziecka. Nasze porady dotyczące wspólnego spania z dzieckiem podpowiedzą Ci, jak to zrobić.

Kiedy nie spać razem z dzieckiem

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wspólne spanie, czy nie, istnieje kilka kluczowych zagrożeń, których powinieneś unikać.

Wspólne spanie z dzieckiem jest bardzo niebezpieczne, jeśli

  •         Ty lub ktokolwiek inny w łóżku pił ostatnio alkohol
  •         Ty lub inna osoba w łóżku pali papierosy
  •         Ty lub ktokolwiek inny w łóżku zażywał jakiekolwiek narkotyki lub leki, które powodują senność
  •         dziecko urodziło się przedwcześnie (przed 37 tygodniem ciąży) lub ważyło mniej niż 2,5 kg po urodzeniu.

W takich przypadkach zawsze najlepiej jest umieścić dziecko we własnym łóżeczku, najlepiej w sypialni rodziców.

Nigdy nie zasypiaj z dzieckiem na kanapie lub w fotelu. Ryzyko SIDS jest 50 razy wyższe w przypadku niemowląt, które śpią na sofie lub krześle z osobą dorosłą. Mogą one tak łatwo ześlizgnąć się do pozycji, w której są uwięzione i nie mogą oddychać.

Bezpieczniejsze wspólne spanie

    Trzymaj poduszki i pościel dla dorosłych z dala od dziecka lub innych przedmiotów, które mogłyby zakryć jego głowę lub spowodować przegrzanie. Duża część dzieci, które umierają w wyniku SIDS, znajduje się z głową przykrytą luźną pościelą.

  •     Przestrzegaj wszystkich innych zaleceń dotyczących bezpiecznego snu, aby zmniejszyć ryzyko SIDS, takich jak spanie dziecka na plecach.
  •     Aby zmniejszyć ryzyko wypadku, nie należy zabierać ze sobą do łóżka innych dzieci ani zwierząt domowych.
  •     Postaraj się upewnić lub sprawdzić, że dziecko nie może zostać przytrzaśnięte, zaklinowane lub wypaść z łóżka lub utknąć między materacem a ścianą.
  •     Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki w łóżku osoby dorosłej.

Monitor oddechu dziecka nie może być używany, jeśli rodzice śpią razem w łóżku. Materac zawiera czuły czujnik, który mógłby wyczuć ruchy rodziców w przypadku zatrzymania oddechu dziecka, co spowodowałoby fałszywe wykrycie, co oznaczałoby, że alarm nie włączyłby się.

Jeśli ty i twoje dziecko śpicie w tym samym łóżku, powinniście rozważyć wszystkie zagrożenia przed każdą porą snu. Sytuacja może się łatwo zmienić w przypadku złego samopoczucia lub spożycia alkoholu, co oznacza, że w takim przypadku dziecko będzie najbezpieczniejsze w oddzielnym miejscu do spania, takim jak łóżeczko.

#
04. 09. 2023 První pomoc u dětí
Co zrobić w przypadku znalezienia nieprzytomnego dziecka w łóżeczku?
Więcej
Atrakcyjny zestaw
WOLNY
750,00 zł

Unikatowy produkt renomowanego czeskiego producenta monitorów oddechu Nanny. Nowy model BM-03 jest odpowiedni dla niemowląt o niskiej masie urodzeniowej już od 1 kg.

23279

Słownik pojęć

Monitor oddechu

Monitor oddechu jest urządzeniem służącym do monitorowania oddechu niemowlęcia podczas snu. Pomaga zapobiegać zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Kiedy niemowlę przestaje oddychać, monitor oddechu uruchamia alarm. Dzięki temu rodzice mogą odpowiednio wcześnie udzielić pierwszej pomocy.

Więcej
Powrót do bloga