Przeczytaj nasz

Blog

Ciekawe artykuły i praktyczne porady dotyczące ciąży, zdrowia i opieki nad maluchami.
22. 04. 2019

Podstępna zmora SIDS – podstawowe fakty

Terminem zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS) lekarze określają przypadki, w których dziecko umiera nagle bez wyraźnej przyczyny. Zwykle przestaje ono oddychać we śnie i dusi się. SIDS jest bardzo podstępne, ponieważ nie daje objawów wskazujących, że Twoje dziecko może być zagrożone.

Rocznie w wyniku SIDS umiera 22 000 niemowląt na całym świecie. W Polsce co roku z jego powodu straci życie około 180 dzieci. Co stanowi największe zagrożenie? I czy można zapobiec SIDS? Zapytaliśmy pediatrę MUDr. Lucie Skálové.

Zespół nagłej śmierci niemowląt najczęściej dotyka dzieci między drugim a czwartym miesiącem życia. Zagraża im jednak również później. Do jakiego wieku SIDS może stanowić niebezpieczeństwo?

Ryzyko jest największe do 6 miesiąca życia, ale faktycznie występuje do 1 roku. Ryzyko SIDS zmniejsza się wraz z wiekiem dziecka. Zagraża również dzieciom urodzonym w terminie. Jednak konkretne przyczyny SIDS są nadal nieznane.

Międzynarodowe badania odkryły różne czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Jakie to czynniki?

Czynniki ryzyka obejmują na przykład spanie na brzuszku, palenie matki lub przedwczesny poród. Zaburzenia oddychania i rytmu serca również zwiększają ryzyko. Wpływ mają także sztuczny pokarm, przegrzewanie dziecka (ubrania, koce, przegrzana sypialnia), zbyt miękki materac lub spanie razem z rodzicami w jednym łóżku.

Jakie są najważniejsze środki, które możemy przedsięwziąć, aby zapobiec SIDS?

Najbardziej niezawodną ochroną przed SIDS jest eliminacja czynników ryzyka, tj. nie palić, układać dziecko do snu na plecach z głową obróconą na bok (nie na brzuchu) we własnym łóżeczku. Jeśli dziecko często ulewa, ułóż je tak, by główka była wyżej. Nie kładź poduszki lub pluszaków do łóżeczka, używaj twardszego materaca. Jeśli to możliwe, karm dziecko piersią. Nie przegrzewaj pokoju, w którym dziecko śpi i odpowiednio je ubieraj.

Możesz także zapobiegać SIDS używając monitora oddechu Nanny, który rejestruje ruchy oddechowe dziecka a w przypadku ich zatrzymania natychmiast ostrzega Cię sygnałem świetlnym oraz dźwiękowym. Ponadto Nanny jest certyfikowanym wyrobem medycznym i dlatego jest stosowana w szpitalach położniczych na całym świecie. Jej instalacja jest szybka i łatwa, a obsługa równie prosta. Monitor nie wymaga również żadnej specjalnej konserwacji. Ze względu na długi czas pracy baterii, często wkładasz je tylko raz, kiedy pierwszy raz uruchamiasz swoją Nanny.

Jak działa monitor oddechu?

Przy każdym oddechu dziecka zamiga zielona lampka kontrolna. Jeśli dziecko nie oddycha przez 20 sekund lub jeśli jego oddech spada poniżej 8 oddechów na minutę, zapali się czerwona lamka i rozlegnie się alarm. Już sam dźwięk alarmu często wystarcza, aby dziecko wybudziło się z głębokiego snu i zaczęło oddychać. Jeśli się tak nie stanie, natychmiast rozpocznij resuscytację i zadzwoń pod 999. Więcej o pierwszej pomocy dowiesz się w artykule Jak udzielić pierwszej pomocy noworodkom.

#
01. 09. 2023 Péče o nejmenší
Automatyczne wykrywanie odstawienia dziecka ostrzega o konieczności wyłączenia monitora
Więcej

Słownik pojęć

Bezdech senny

Termin bezdech senny odnosi się do zaburzenia, które wiąże się z utratą oddechu lub mniej intensywnym oddechem podczas snu. U dzieci takie problemy wynikają z niedorozwoju ośrodka oddechowego w mózgu. Jeśli przerwa jest zbyt długa, może spowodować zespół Alte i ostatecznie zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Więcej
Powrót do bloga