Przeczytaj nasz

Blog

Ciekawe artykuły i praktyczne porady dotyczące ciąży, zdrowia i opieki nad maluchami.
26. 08. 2022

Pierwsza pomoc dla niemowląt

Pomimo Twoich najlepszych starań dziecko może przestać oddychać z różnych powodów, np. gdy drogi oddechowe są zablokowane lub gdy dziecko wymiotuje w pozycji leżącej. Ryzyko zaprzestania oddychania wzrasta przy chorobach wirusowych, gorączce, drgawkach i obturacyjnym zapaleniu oskrzeli. Zwiększonej czujności wymagają również dzieci z ryzykiem okołoporodowym, wcześniaki oraz osoby z bezdechem sennym.

Monitor oddechu Nanny wezwie Cię na pomoc natychmiast, gdy Twoje dziecko będzie w potrzebie. Zatrzymanie oddechu dziecka to koszmar, którego każdy rodzic chciałby uniknąć. Niestety jest to realne zagrożenie. Dlatego bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie do takiej sytuacji.

Gdy usłyszysz alarm monitora oddechu, natychmiast sprawdź, czy dziecko płacze lub porusza się.

Wyjmij dziecko z łóżeczka i połóż je na płaskiej powierzchni. Gdy zostawisz dziecko w łóżeczku, pośredni masaż serca nie przyniósłby żadnego efektu, gdyż dziecko byłoby jedynie wciskane w materac. Najpierw spróbuj stymulować dziecko łaskocząc jew na podeszwie stopy (czyli na spodzie stopy). Wołaj dziecko po imieniu. Jeśli dziecko nie reaguje ruchem, płaczem lub krzykiem, wezwij głośno pomoc. Jeśli ktoś jest z Tobą, poproś go o wybranie numeru 999.

Ułóż główkę dziecka w neutralnej pozycji. Jeśli dziecko ma więcej niż 1 rok, należy odchylić głowę i usunąć wszelkie widoczne przeszkody w drogach oddechowych. Nigdy jednak nie przeszukuj jamy ustnej na oślep i na siłę!

Sprawdzaj ruchy oddechowe dziecka przez 10 sekund. Przyłóż ucho do ust dziecka, nasłuchuj oddechu i obserwuj ruchy klatki piersiowej.

Jeśli dziecko nie oddycha, weź wdech i obejmij szczelnie ustami nos oraz usta dziecka. Następnie stopniowo przez 1 sekundę wydychaj z ust objętość powietrza, tak aby klatka piersiowa dziecka uniosła się. Powtórz proces 5 razy.

Potem uciskaj dwoma palcami 15 razy środek klatki piersiowej pomiędzy sutkami. Uciskaj z częstotliwością około 2 ucisków na sekundę (w rytm piosenek "Jingle Bells" lub "Stayin´ Alive" zespołu Bee Gees) na głębokość 1/3 klatki piersiowej.


Wykonaj 2 oddechy ratownicze. Wdychaj powietrze do ust dziecka tylko do momentu, gdy klatka piersiowa się podniesie. Następnie powtórz procedurę kilka razy w tej samej kolejności, czyli 15 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy.

Po upływie 1 minuty zadzwoń pod numer 999, jeśli nikt tego wcześniej jeszcze nie zrobił.

Po wybraniu numeru 999 ustaw telefon na głośnik i trzymaj go obok głowy dziecka. Zachowaj spokój i nie trać czasu. Po wybraniu telefonu powtórz czynności pierwszej pomocy w tej samej kolejności, tj. 15 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami operatora telefonu alarmowego.

 

#
01. 09. 2023 Péče o nejmenší
Automatyczne wykrywanie odstawienia dziecka ostrzega o konieczności wyłączenia monitora
Więcej

Słownik pojęć

Fałszywy alarm

Fałszywy alarm występuje, gdy monitor uruchomi alarm, ale dziecko oddycha prawidłowo. Dzieje się tak, gdy podkładka sensoryczna nie odbiera ruchu ciała dziecka.

Więcej
Powrót do bloga