Przeczytaj nasz

Blog

Ciekawe artykuły i praktyczne porady dotyczące ciąży, zdrowia i opieki nad maluchami.
01. 04. 2019

Kiedy zabrać dziecko do lekarza?

Odporność dziecka w pierwszych miesiącach po narodzinach nieustannie się rozwija. Dlatego też jest to całkowicie normalne, że w ciągu pierwszego roku życia dziecko kilkakrotnie choruje na przeziębienie lub gorączkę. W przypadku noworodka skonsultuj się z lekarzem w razie wszelkich zmian stanu zdrowia, w przypadku starszych niemowląt zależy to od nasilenia problemu. Jak to dokładnie działa i jak ocenić czy pora udać się do lekarza?

Odpowiedzi udzieliła nam pediatra, dr Lucie Skálové.

Jak to jest z noworodkami, czyli dziećmi w wieku do jednego miesiąca? Kiedy dokładnie udać się do lekarza?

Jeśli noworodek zaczyna mieć jakiekolwiek problemy z jedzeniem, ma trudności z przyssaniem się do piersi, odmawia jedzenia, oddaje małą ilość moczu, płacze ponad godzinę, pojawia się wysypka skórna, ciężko lub słabo oddycha, ma temperaturę powyżej 38 ° C (po odjęciu jednego stopnia, mierzona w odbycie) lub długotrwale zwiększoną temperaturę około 37,5 ° C wskazane byłoby zbadanie go przez pediatrę tego samego dnia, najpóźniej w ciągu 24 godzin.

A co z niemowlętami w wieku od jednego miesiąca do jednego roku? Z jakimi problemami udać się do lekarza a kiedy możemy pozostać w domu?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale w zasadzie działa tu podobna zasada, która dotyczy noworodków, tylko w przypadku gorączki możemy sobie pozwolić na wizytę u lekarza po 2-3 dniach temperatury powyżej 38 ° C, pod warunkiem, że dziecko poza tym jest przytomne, nie zmieniło zachowania, normalnie je i pije, oddaje zwyczajną ilość moczu i nie ma wysypki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wskazana jest wcześniejsza wizyta u lekarza lub konsultacja telefoniczna.

Na co się przygotować u lekarza? Jak będzie przebiegać badanie chorego dziecka? Czy powinniśmy wziąć próbkę moczu, czy nie jest to potrzebne?

To zależy od tego z jakim problemem przychodzimy. Ogólnie rzecz biorąc, lekarz zawsze zapyta rodzica, jak długo utrzymuje się ten stan, jak się rozwija, czy dziecko ma podwyższoną temperaturę, gorączkę i jak wysoką. Czy dziecko pije i je, czy wymiotuje, ma biegunkę, czy ma kaszel lub katar. W zależności od choroby i wieku dziecka, w przypadku młodszych dzieci, noworodków i niemowląt zapyta również, czy schudło i o ile, czy ktoś miał podobne problemy w rodzinie, czy też nie oraz zważy dziecko.  

Następnie podda dziecko badaniu. Lekarz posłucha serca i płuc, obejrzy gardło, skórę, dłońmi zbada brzuszek i sprawdzi uszy. Na podstawie swojego badania lekarz może skierować je na specjalistyczne badania. Na przykład laryngologiczne, rentgen i tym podobne.

Ewentualnie może zbadać mocz lub wykonać badanie CRP w gabinecie (białko CRP lub C-reaktywne to białko wytwarzane w wątrobie, którego poziom rośnie bardzo szybko w stanach zapalnych). Może również wykonać strep test przy bólu gardła - zależy to od wyposażenia gabinetu. CRP jest metodą orientacyjną i nie zawsze trzeba je wykonywać, zawsze decyduje o tym lekarz.  

Próbkę moczu należy zabrać ze sobą, jeśli gorączka powyżej 38 ° C utrzymuje się dłużej niż 3 dni. Jeśli możesz, weź ze sobą pierwszy poranny mocz, który należy zanieść do lekarza najpóźniej w ciągu 2 godzin. Mocz należy zebrać do sterylnego pojemnika. Pobieramy średni strumień, najlepiej po prawidłowym umyciu genitaliów.

W miesiącach zimowych dzieci często są przeziębione. Kiedy z przeziębieniem udać się do lekarza?

Zależy to od wieku dziecka i jego ogólnego stanu. W początkowej fazie leczymy przeziębienie w domu za pomocą podstawowych środków: odsysanie kataru, nawilżone powietrze, uniesienie główki w czasie snu, dużo płynów, woda morska lub krople do nosa. Jeśli stan Twojego dziecka się pogorszy lub pojawi się gorączka, kaszel itp., skontaktuj się z lekarzem.

A co z kaszlem, również często pojawia się u dzieci. Kiedy leczyć go w domu, a kiedy konsultować się z lekarzem?  

Jeśli kaszel się pogarsza, ale dziecko swobodnie oddycha, wystarczy badanie lekarskie w ciągu 3 dni. Jeśli wystąpi ostra duszność, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.

#
01. 09. 2023 Péče o nejmenší
Automatyczne wykrywanie odstawienia dziecka ostrzega o konieczności wyłączenia monitora
Więcej

Słownik pojęć

Kalibrowanie

Podkładka sensoryczna zawiera czujnik wykrywający nawet najdrobniejszy ruch niemowlęcia. Okres jej przydatności wynosi dwa lata. Później jej czułość maleje. Dlatego też tak ważne jest, by po zakończeniu tego okresu kupić nową podkładkę do monitora oddechu. Stara podkładka nie może być skalibrowana i nie należy jej dłużej używać.

Więcej
Powrót do bloga