Przeczytaj nasz

Blog

Ciekawe artykuły i praktyczne porady dotyczące ciąży, zdrowia i opieki nad maluchami.
02. 08. 2020

Burza hormonalna w ciąży i czego się po niej spodziewać

Nie bez powodu ciążę nazywa się odmiennym stanem. Wszystko jest inne i czekają Cię zmiany nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Dzieje się tak za sprawą hormonów, które mają za zadanie zapewnić prawidłowy rozwój maluszka i przygotować Cię do porodu oraz roli matki. Czego możesz się spodziewać w ciągu tych dziewięciu miesięcy?

To jak przejażdżka kolejką górską. W pewnym momencie czujesz się najszczęśliwszym stworzeniem na świecie, a potem wszystko wywołuje u Ciebie płacz lub irytację. Hormony wpływają na nas przez całe życie, ale w czasie ciąży wywołują w nas istne tornado. Ze względu na to, jak wiele różnych hormonów wpływa na nas w czasie ciąży, ich działanie jest również zróżnicowane.

Jak na huśtawce

Ogromny wpływ na psychikę ma estrogen, który odgrywa ważną rolę przy powiększaniu się macicy i podczas porodu. W czasie ciąży jego poziom jest wysoki, dzięki czemu czujemy się usatysfakcjonowane, pełne wigoru i energii.

Wręcz przeciwnie działa na nas progesteron, który powoduje, że jesteśmy smutne lub poirytowane, może więc nam zrujnować lub zepsuć nastrój. Ale jest on niezwykle ważny dla naszego dziecka. Na początku ciąży dba o utrzymanie nowego życia w ciele mamy. Chroni je przed jej układem autoimmunologicznym.

Miłość od pierwszego wejrzenia

Oksytocyna odgrywa kluczową rolę podczas porodu. Jej zadaniem jest zabezpieczenie, aby poród dziecka nie był tak bolesny dla matki. Za jej sprawą również zakochujesz się w swoim aniołku od pierwszego wejrzenia. Czasami jest używana w sztucznej formie w celu wywołania porodu. Ale jeśli wszystko pójdzie tak, jak powinno, nasz organizm wyprodukuje jej tyle, ile trzeba. Oksytocyna wpływa również na produkcję mleka matki.

To tylko mała próbka głównych hormonalnych aktorów. W naszym organizmie pracuje ich jednak znacznie więcej: np. gonadotropina kosmówkowa (dzięki której na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski) czy relaksyna (która dostosowuje nasz organizm do szybko rosnącej objętości brzucha i pomaga przy porodzie).

Nic więc dziwnego, że taka mieszanka hormonalna może nam naprawdę dać się we znaki. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że wahania nastroju i jeszcze większa wrażliwość są całkowicie naturalne w ciąży i że przeważająca większość matek ma z nimi do czynienia. Pomoże nam również to, jeśli wiemy, że wahania poziomu hormonów mają swój powód i że pomagają rosnąć naszemu dziecku. Dlatego staraj się postrzegać ciążę jako wyjątkowy okres w życiu, który czasami jest naprawdę trudny, ale pod koniec którego czeka Cię ta najpiękniejsza nagroda.

01. 09. 2023 Péče o nejmenší
Automatyczne wykrywanie odstawienia dziecka ostrzega o konieczności wyłączenia monitora
Więcej

Słownik pojęć

Wskazania medyczne

Monitor oddechu przeznaczony jest dla wszystkich niemowląt, ponieważ tragedia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) zagraża nawet tym zdrowym.

Więcej
Powrót do bloga